Do zobaczenia. Opowieści niewidomych kobiet

Wolny dostęp
Masz pytania?

Kamil Pietrowiak

Do zobaczenia. Opowieści niewidomych kobiet

 

W jaki sposób kobiety, które nie posługują się wzrokiem, odnajdują się w „świecie widzących”? Jak rozumieją i wcielają normy, zakazy i nakazy kultury wizualnej, w tym wymogi dotyczące wyglądu i urody? Jak radzą sobie ze społecznymi oczekiwaniami i rolami związanymi z kobiecością? Jak budują partnerskie czy małżeńskie relacje? Jak realizują się w roli matek?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w opowieściach jedenastu niewidomych kobiet. Bohaterki różnią się między sobą pod wieloma względami – okoliczności utraty wzroku, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, światopoglądu, relacji rodzinnych, kariery zawodowej. Tym jednak, co łączy zebrane historie, jest niezwykła otwartość i szczerość rozmówczyń, które zdecydowały się odsłonić bardzo osobiste i niekiedy trudne doświadczenia.

A zatem spotkajcie się z Emilią, rzucającą się na życie jak na wodę, marzącą o wystawieniu na scenie własnego monodramu. Wybierzcie się na spacer z Olą, samotną mamą czwórki dzieci, która woli działać niż rozmyślać. Posłuchajcie Elżbiety, która w wieku 66 lat musiała od nowa zacząć naukę życia. Dajcie zagadać się Kindze, która coraz śmielej mówi o swojej orientacji seksualnej. Usiądźcie z Beatą, która cała jest macierzyństwem, cierpliwością i uporem. Proszę, poznajcie się.

 

Partnerzy: Fundacja Katarynka, Niewidzialna Wystawa,
Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących VEGA

Prace nad książką zostały zrealizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kamil Pietrowiak – etnolog, badacz społeczny. Autor książki „Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności” (Wydawnictwo UMK, 2019)

 

ISBN 978-83-65815-41-5 (wersja drukowana), ISBN 978-83-65815-42-2 (PDF)

ISBN 978-83-65815-43-9 (MOBI), ISBN 978-83-65815-44-6 (EPUB)

 

Wersja w formacie TXT, zawierająca dodatkowe opisy wizualnych elementów publikacji, została przygotowana z myślą o niewidzących odbiorcach.

 

Książka do pobrania w ramach wolnego dostępu (bezpłatnie):