Joanna Porucznik
Anonimowy periplus Morza Czarnego
Joanna Porucznik – ur. w 1985 r. w Lubinie, absolwentka kultury śródziemnomorskiej (licencjat), filologii klasycznej i archeologii (magisteria) Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie przygotowuje pracę doktorską dotyczącą relacji grecko-barbarzyńskich na północnych wybrzeżach Morza Czarnego...
Joanna Małgorzata Banachowicz
Auf den Trümmern des Mythos.
Posthistorische Vision der Ewigen Stadt
in Siebzig verweht von Ernst Jünger
Joanna Małgorzata Banachowicz – Germanistin, Romanistin, Übersetzerin; seit 2010 Doktorandin am Institut für Germanische Philologie der Universität Wrocław. Sie absolvierte zahlreiche Studienaufenthalte an Universitäten in Deutschland...
Anna Lubińska
Dzieje wydawnicze utworów Stanisława Przybyszewskiego
w latach 1892–2015 w wybranych krajach europejskich
„Na początku była chuć. Nic prócz niej, a wszystko w niej” – ta biblijna parafraza to może najsłynniejsze zdanie napisane przez Stanisława Przybyszewskiego, z perspektywy czasu wydające się nie tylko kwintesencją jego twórczości, lecz także kolei życia. Ten młodopolski twórca był autorem książek, które na przełomie XIX i XX wieku należały do najgłośniejszych i najbardziej skandalizujących utworów europejskiego repertuaru literackiego.
Alicja Gabrysiak
Filozofia obrazu – obraz Filozofii.
Przypadki Heideggera i Derridy
Alicja Gabrysiak (ur. 1984 w Łodzi) – absolwentka filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Od roku 2009 doktorantka w Instytucie Filozofii UŁ, przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą problematyce języka, ciała i obrazu w ujęciu Jean-Luca Nancy’ego.
Berenika Dyczek
Gra w illusio w polu literackim
Analiza biograficzna
W pracy, po pierwsze, podjęte zostało zagadnienie samoświadomości pisarzy w powiązaniu z motywami kierującymi ich w stronę działalności literackiej. Drugi problem związany jest z socjologicznymi impulsami działań twórczych. Do analizy tego problemu wykorzystano niezbędne, wg Znanieckiego, czynniki, które inicjującą działania twórcze. Kolejne zagadnienie dotyczy roli socjalizacji pierwotnej i jej wpływu na późniejszą twórczość oraz oddziaływania szkoły na generowanie dążności buntowniczych. Ponadto, respondenci będą pytani również o czynniki, które według ich oceny przyczyniły się do uznania instytucjonalnego przez szerszy krąg artystyczny. Ostatni problem dotyczy tego, jak pisarze i poeci, którzy swoje kariery rozwijali w PRL, postrzegają zmianę ustrojową i swoją rolę w nowej rzeczywistości.
Karolina Kazik
Karl Dedecius’ Translationsprinzipien
in den Übersetzungen der Lyrik von Mascha Kaléko durch Ryszard Wojnakowski
Celem powyższej pracy jest zdefi niowanie charakterystycznych cech indywidualnej teorii translacji Karla Dedeciusa oraz określenie jej wartości wśród klasycznych teorii dotyczących przekładu poezji. Wiele uwagi poświęcono roli tłumacza w procesie translacji. W tym celu wyekscerpowano wiersze niemieckiej poetki Maschy Kaléko z tomu Moje epitafium, a następnie porównano je z ich tłumaczeniem na język polski autorstwa Ryszarda Wojnakowskiego po to, aby zbadać cechy języka oryginału oraz sprawdzić, czy funkcja tekstu wyjściowego została zachowana w tekście docelowym (teoria skoposu).
Monika Reks
Konceptualizacja czasu w relacjach ludzi chorych na depresję
Inspiracją do napisania pracy była obserwacja, że dla ludzi wokół mnie zagadnienie czasu stało się bardzo ważne, a czas – upersonifikowany – zyskał dużą moc, stał się bardzo wpływowy. Wydało mi się to dziwne. Zaczęłam to spostrzeżenie zestawiać z powszechnym w naszej kulturze obrazem człowieka chorego na depresję – kogoś, komu czas wydaje się dłużyć. Ciekawe wydało mi się porównanie osób, które są niezadowolone z braku czasu, z grupą ludzi, dla których nadmiar czasu – zdaje się – jest problemem.
Martyna Nowak
Milo Raus Verständnis der Freiheit anhand von ausgewählten Werken
Milo Rau ist ein Schweizer Theaterregisseur, Schriftsteller, Aktivist und Intellektueller. Mit seiner Theater- und Filmproduktionsgesellschaft International Institute of Political Murder realisierte er bisher mehr als 50 künstlerische Aktionen und Theaterinszenierungen, die von medialen Dokumenten, Büchern, Filmen, Ausstellungen und Debatten begleitet wurden.
Agata Domińska
Niemiecki kompleks wypędzenia i jego wpływ
na współczesne stosunki polsko-niemieckie
Agata Domińska (ur. w 1987 roku w Legnicy) – absolwentka filologii germańskiej, stosunków międzynarodowych i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim; studiowała nauki polityczne na Freie Universität w Berlinie...
Piotr Ruciński
Od literatury do wartości.
Uwagi o metaliterackiej, paraliterackiej i metakrytycznej twórczości
Henryka Elzenberga
W pracy niniejszej głównym przedmiotem zainteresowań będzie ta część spuścizny Henryka Elzenberga, która wiąże się z literaturą piękną: działalność krytycznoliteracka i refleksja nad dziełami (metaliteratura), prace teoretyczne poświęcone krytyce (metakrytyka), twórczość eseistyczna (paraliteratura). Uwaga autora skupi się szczególnie na kilku wybranych zagadnieniach: udział filozofa w prowadzonej w latach dwudziestych XX wieku dyskusji metakrytycznej; charakterystyka jego tekstów krytycznoliterackich, próba nakreślenia ich miejsca w elzenbergowskim projekcie estetycznym i filozoficznym; poglądy literackie filozofa, wypowiedzi metaliterackie, zamieszczone w Próbach kontaktu i Kłopocie z istnieniem...