DEDECIUSkalia
Dzieło Karla Dedeciusa w dydaktyce szkolnej i akademickiej
Redakcja: Katarzyna Nowakowska, Anna Górajek, Edward Białek
Odbiorcami zamieszczonych w tej monografii materiałów, w tym gotowych konspektów zajęć, są nauczyciele języka polskiego i niemieckiego w polskich szkołach średnich oraz nauczyciele akademiccy (germaniści, kulturoznawcy i poloniści). Cel, jaki przyświeca Autorkom i Autorom zamieszczonych w niej rozpraw i szkiców o Dedeciusie, to zapoznanie młodzieży polskiej z wybranymi elementami dzieła tego niestrudzonego popularyzatora literatury polskiej w krajach niemieckiego obszaru językowego.
Berenika Dyczek
Gra w illusio w polu literackim
Analiza biograficzna
W pracy, po pierwsze, podjęte zostało zagadnienie samoświadomości pisarzy w powiązaniu z motywami kierującymi ich w stronę działalności literackiej. Drugi problem związany jest z socjologicznymi impulsami działań twórczych. Do analizy tego problemu wykorzystano niezbędne, wg Znanieckiego, czynniki, które inicjującą działania twórcze. Kolejne zagadnienie dotyczy roli socjalizacji pierwotnej i jej wpływu na późniejszą twórczość oraz oddziaływania szkoły na generowanie dążności buntowniczych. Ponadto, respondenci będą pytani również o czynniki, które według ich oceny przyczyniły się do uznania instytucjonalnego przez szerszy krąg artystyczny. Ostatni problem dotyczy tego, jak pisarze i poeci, którzy swoje kariery rozwijali w PRL, postrzegają zmianę ustrojową i swoją rolę w nowej rzeczywistości.
Marta Żulińska
Wiara i spleen
O poezji religijnej Jana Lechonia
O ile Skamandryci jako grupa funkcjonują w powszechnej świadomości polskich czytelników, o tyle autorzy z osobna, może za wyjątkiem Juliana Tuwima, nie cieszą się dużą popularnością. Wciąż brakuje wznowień poezji Słonimskiego, Iwaszkiewicza czy Wierzyńskiego. Choć nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku najmłodszego z nich Lechonia: w ostatnich latach pojawiło się kilka wyborów jego wierszy w popularnych wydawnictwach, a on sam zdaje się na nowo zyskiwać uznanie w różnych kręgach, także wśród młodych ludzi.
Lekarz i jego pacjent – pacjent i jego lekarz
Studia z dziejów literatury i medycyny
Redakcja: Dariusz Lewera, Angela Bajorek, Edward Białek
Zadanie badawcze, jakie postawili sobie uczestnicy trzeciej odsłony projektu, to naukowy opis sfery napięć zachodzących między lekarzem a pacjentem (kuracjuszem), jakie mogą być elementem świata przedstawionego tekstów fikcjonalnych dla dorosłych i młodszych odbiorców bądź też motywem przewodnim lub pobocznym biografii. Mogą być one rekonstruowane również na podstawie świadectw zaliczanych do egodokumentów (dzienniki, wspomnienia, autobiografie, relacje z podróży). Przedmiotem badań, których wyniki publikowane są na kartach tej monografii, są wypowiedzi osobiste oraz literackie kreacje postaci lekarzy i ich pacjentów umieszczonych w przestrzeni wyznaczonej przez granice danego zakładu opieki zdrowotnej (uzdrowiska), wypowiedzi problematyzujące relacje interpersonalne i sygnalizujące zjawiska charakterystyczne dla funkcjonowania zbiorowości w różnych podmiotach leczniczych.
Nie tylko arcydzieła
Literatura w nauczaniu języków obcych
Redakcja: Katarzyna Nowakowska
Monografia zbiorowa Nie tylko arcydzieła. Literatura w nauczaniu języków obcych powstała z inicjatywy pracowników Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Uniwersytetu Warszawskiego i Zakładu Dydaktyki Literatury w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W realizację tego interdyscyplinarnego projektu włączyli się przedstawiciele różnych kierunków neofilologicznych, wśród nich językoznawcy, literaturoznawcy i kulturoznawcy reprezentujący kilka ośrodków akademickich: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Lesznie.
Kamila Śniegocka
„Przyjaciel mojej duszy” – wspólne wątki w twórczości Josepha Rotha
i Józefa Wittlina
„Miałem wielu przyjaciół w życiu, ale tylko jeden Roth nazywał mnie przyjacielem swej duszy” – tak wspominał Josepha Rotha Józef Wittlin...
Jako spadkobiercy wielonarodowej monarchii musieli dokonać wyboru, w jakim języku chcą tworzyć, kto ma być odbiorcą ich dzieł, do jakiego kręgu kulturowego chcą należeć. Choć podjęli różne decyzje, ich twórczość naznaczona jest wspólnymi motywami: traumą I wojny światowej, a w przypadku Wittlina także wojny polsko-ukraińskiej, oraz poszukiwaniem tożsamości kulturowej, narodowej i religijnej. Wittlin wybrał polszczyznę – określał siebie mianem polskiego pisarza, Roth zaś tworzył w języku niemieckim i podkreślał swą przynależność do niemieckojęzycznego kręgu kulturowego.
Bogusław Czechowicz
Idea i państwo. Korona Królestwa Czech w latach 1457–1547
Tom I. Historiografi czny gorset. Korona Czeska oczami pokoleń badaczy
Wielotomowa epopeja jest podsumowaniem blisko 30 lat badań autora nad historią i kulturą najpierw Śląska, a potem całej Korony Królestwa Czech na przełomie średniowiecza i nowożytności. Nie jest to typowa synteza, ale praca problemowa, mająca na celu przewartościowanie dotychczasowych dokonań, oferująca inny niż dotychczas proponowane ogląd państwa czeskiego tamtych czasów i przynosząca reinterpretację wielu istotnych elementów dziedzictwa kulturowego, jakie po tej epoce pozostały.
Bogusław Czechowicz
Idea i państwo. Korona Królestwa Czech w latach 1457–1547
Tom II. Sic noster rex Jiřík czy occupator regni Bohemiae?
Rządy w Koronie Jerzego z Podiebradów
Tom drugi przedstawia sytuację, w której doszło do zasadniczego rozłamu w państwie czeskim oraz relacjonuje przebieg tego procesu w latach 1458–1469, to znaczy do czasu, gdy okrzepła opozycja wobec władzy zdetronizowanego, ale wciąż nieustępującego Jerzego, aż po elekcję nowego czeskiego władcy – Macieja. Książka akcentuje zasadniczą rolę Wrocławia w ówczesnej Koronie Czeskiej, odnosząc się także do dokonań w zakresie reprezentacji władzy – nie zawsze królewskiej, ale wciąż przeważnie państwowej, związanej z aspiracjami nadodrzańskiej metropolii.
Bogusław Czechowicz
Idea i państwo. Korona Królestwa Czech w latach 1457–1547
Tom III. Mathias primus Dei gratia rex Bohemiae
Rehabilitacja nieuznawanego króla
Tom trzeci dotyczy chyba najbardziej osobliwego okresu w dziejach państwa czeskiego, kiedy przez 21 lat (1469–1490) rządziło w nim dwóch królów jednocześnie, od 1479 roku wzajemnie się uznających. Jest to zarazem doba szczególnie ważna dla Wrocławia, który bardziej niż kiedykolwiek stał się „drugą stolicą państwa”, nie rezygnując wszakże z ambicji bycia stolicą pierwszą. Nic nie świadczy o tym dobitniej niż program ratusza staromiejskiego we Wrocławiu. Jest on spektakularnym pomnikiem czeskiej państwowości pojmowanej jednakże po śląsku czy nawet – po wrocławsku.
Bogusław Czechowicz
Idea i państwo. Korona Królestwa Czech w latach 1457–1547
Tom IV. Król i stany
Część 1. Siła słabości? Długie późne rządy Władysława II
Część pierwsza tomu czwartego poświęcona jest relacji do siebie przeważnie nieobecnego w państwie w tym czasie (1490–1516) króla Władysława II Jagiellończyka oraz stanów, które coraz śmielej zarówno wykonywały władzę w poszczególnych krajach koronnych (Czechy, Morawy, Śląsk, Łużyce), jak i realizowały politykę ogólnopaństwową. Omówiono tu również artystyczne manifestacje ideowe wyrażające idee dotyczące całej Korony, a nie tylko określonych jej części. Nie zawsze były to dokonania praskie czy nawet czeskie, znajdziemy je bowiem także np. w Kutnej Horze czy we Wrocławiu, który wciąż upominał się o swoje miejsce we władztwie czeskim jako jego drugiej stolicy.
Bogusław Czechowicz
Idea i państwo. Korona Królestwa Czech w latach 1457–1547
Tom IV. Król i stany
Część 2. Książęta i szlachta. A. Książęta i hrabiowie
Zeszyt pierwszy części drugiej tomu czwartego omawia czeskokoronną arystokrację oraz jej działalność kulturotwórczą ze szczególnym uwzględnieniem sztuk plastycznych. Poszczególne rody omówiono z osobna, poczynając od książąt (Przemyślidzi, Piastowie, Podiebradowie i inni), a kończąc na hrabiach (Hardekovie, Gutštejnowie i Šlikowie) i innych osobach o szczególnej pozycji w państwie (np. Jan Korwin). Opracowanie to chronologicznie wykracza poza rządy Władysława II, obejmując zjawiska dokonujące się w latach 1457–1547, jednakże ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianego przełomu XV i XVI wieku.
Bogusław Czechowicz
Idea i państwo. Korona Królestwa Czech w latach 1457–1547
Tom IV. Król i stany
Część 2. Książęta i szlachta. B. Magnaci
Zeszyt drugi części drugiej tomu czwartego wprowadza w świat genealogii, herbów, zamków i rodowej pamięci, czyli omawia poszczególne rody magnackie Czech, Moraw, Śląska i obojga Łużyc. Opracowanie to chronologicznie wykracza poza rządy Władysława II, obejmując także zjawiska dokonujące się w latach 1457–1547, ale ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianego przełomu XV i XVI wieku. W większym stopniu jest to praca z zakresu historii sztuki niż historii, oparta także na autopsji setek obiektów, takich jak rezydencje (niekiedy wspaniałe i rozległe, a czasem ich skromne relikty), kościoły z nekropolami czy dzieła pomniejsze, jak choćby pieczęcie.
Lekarz na wojnie
Studia z historii literatury i medycyny
Redakcja: Edward Białek i Dariusz Lewera
Monografia zbiorowa Lekarz na wojnie jest efektem drugiej odsłony ogólnopolskiego projektu naukowego „Lekarz jako autor i bohater literacki” realizowanego od 2018 roku przez badaczy dziejów literatury i medycyny z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim i 105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Żarach, wspieranych przez Komisję Kształcenia i Komisję Historyczną Dolnośląskiej Izby Lekarskiej...
Polskie modele odbioru twórczości Petera Turriniego
Redakcja: Joanna Małgorzata Banachowicz i Krzysztof Huszcza
Kiedy w październiku 2014 roku Peter Turrini odwiedził Wrocław, by wziąć udział w poświęconej mu sesji naukowej, przywiózł ze sobą najnowszą wtedy sztukę teatralną C’est la vie. Ten niezwykły tekst stanowi summarium różnych przemyśleń dramatopisarza na temat własnego życia, swoiste podsumowanie w postaci kolażu składającego się z fragmentów opublikowanych wcześniej wierszy, przemówień i listów, którymi autor żegna się ze swoją publicznością i ze światem. Charakter monologu przedstawienia nie jest przypadkowy. Turrini, rocznik ’44, przyjechał do nadodrzańskiej metropolii świętować swoje okrągłe urodziny, a że w jego twórczości smutek zawsze znajdował ujście w ironii – tym razem w autoironii – również i ten utwór naładowany jest sprzecznościami. Być może testamentowy charakter ostatnich strof dramatu zawdzięczamy zwyczajnej ludzkiej kokieterii a zarazem głębokiemu wewnętrznemu przekonaniu pisarza, że jednak będzie żył długo i szczęśliwie, „bo takie jest życie!”.
Reformacja protestancka 1517 roku
Spory o dziedzictwo
Redakcja: Cezary Lipiński i Wolfgang Brylla
Żadna książka nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, ani rozwiać wszystkich wątpliwości, które nasuwać się mogą w związku z reformacją protestancką 1517 r. i jej implikacjami; żadna również nie sprosta wyzwaniu zaspokojenia ciekawości wszystkich zainteresowanych w odniesieniu do tego kluczowego wydarzenia, jakie nastąpiło w świecie zachodnim w ciągu ostatnich pięciuset lat...
Filologia trudnego sąsiedztwa.
Tom studiów dedykowany Profesorowi Markowi Zyburze w 60-lecie urodzin
Pod redakcją Krzysztofa Ruchniewicza
We współpracy z Piotrem Przybyłą i Dariuszem Wojtaszynem
Jakiego klucza użyć, by choć w niewielkim stopniu zmierzyć się z osobą i dorobkiem Jubilata, znanego naukowca, szanowanego kolegi, erudyty z talentem gawędziarza i nieocenionego kompana? Nie jest to łatwe, bo Jubilat jako osobowość nader skomplikowana wymyka się definicjom i prostym przyporządkowaniom. Inspirację zawdzięczam prof. Jürgenowi Joachimsthalerowi i jego książce Philologie der Nachbarschaft. Erinnerungskultur, Literatur und Wissenschaft zwischen Deutschland und Polen...
Aleksandra Płochocka, Agnieszka Skwarek
Pausen und Fokusakzente in den gesprochenen Wissenschaftstexten
Vergleichende Analyse des Deutschen, Italienischen und Polnischen
Das Thema der vorliegenden Arbeit sind Pausen und Fokusakzente als prosodische Erscheinungen in den gesprochenen Wissenschaftstexten. Im Rahmen der Studie beschäftigen wir uns mit vergleichender Analyse der deutschen, italienischen und polnischen Aufnahmen in Bezug auf Pausen und Fokusakzente. Die sprachliche Charakteristik geht zentralen Fragen nach: Welche Pausentypen und Fokusakzente werden im Prozess der mündlichen, wissenschaftlichen Kommunikation benutzt?
Paulina Witkowska
Czasowniki zmiany pozycji ciała.
Analiza formalna w ujęciu korpusowym i statystycznym
W monografii przedstawiono szczegółowy opis ilościowy i jakościowy czasowników z cząstką się, które oznaczają zmianę pozycji ludzkiego ciała względem osi tego ciała. W opisie uwzględniono częstość wystąpień badanych czasowników oraz ich cechy fleksyjne, słowotwórcze i składniowe. Do badań wykorzystano materiał językowy zgromadzony w elektronicznych korpusach języka polskiego...
Lesław Cirko, Adam Gołębiowski,
Monika Schönherr, Tadeusz Zuchewicz
Deutsche Ratgeber für das Fach Akademisches Schreiben.
Ein bibliographischer Abriss 2000-2016
Redakcja: Jan Pacholski
Pierwsza polska konferencja poświęcona Theodorowi Fontane była przedsięwzięciem ze wszech miar godnym uwagi. Poszczególne przyczynki tego bezprecedensowego wydarzenia przekonywały swą naukową – literaturoznawczą – jakością; odnosiło się wrażenie, jakby ich autorzy czerpali z długiej tradycji polskich badań nad dziełem autora „Effi Briest”. […] Konferencja ta stanowiła pierwszą w polskiej germanistyce wspólną refleksję fachowców na temat stanu i dominujących kierunków badań nad spuścizną niemieckiego mistrza realizmu poetyckiego.
Magdalena Młynarczyk-Misiura
Socjalizacyjna funkcja literatury na przykładzie motywu szczęścia
w Baśniach dla dzieci i dla domu braci Grimm
Podstawowym celem tej książki jest przeprowadzenie kompleksowej analizy baśni braci Grimm w kontekście sygnalizowanym w tytule rozprawy. Praca stanowi próbę scharakteryzowania wyobrażenia szczęścia, które wyłania się z Baśni dla dzieci i dla domu, a także kompleksowego omówienia tego elementu świata przedstawionego książki...
Co nas kusi, co nas zniewala…
Studia, szkice i recenzje teatralne
Redakcja
Edward Białek, Marta Kuc i Natalia Południak
Współczesny teatr musi zmagać się z potężnym konkurentem – realia polityczne, społeczne i ekonomiczne trzeciego tysiąclecia tworzą jedną wielką scenę, na której rozgrywają się tragedie i komedie, na której raz po raz dochodzi do kulminacji zdarzeń determinujących losy narodów a nawet całych kontynentów...
Magdalena Plinta
Polskie poradniki pisania prac dyplomowych.
Rys historyczny i bibliografia
Das schönste deutsche Wort
– ein polenweiter Wettbewerb –
Katrin Ankenbrand und Ruben Gallé (Hrsg.)
Im Jahre 2004 veranstaltete der Deutsche Sprachrat, bestehend aus DAAD, Goethe-Institut, IDS und GfdS, einen weltweiten Wettbewerb zum schönsten deutschen Wort. Unser polenweiter Wettbewerb zum schönsten deutschen Wort greift diese Idee wieder auf.
W 2004 roku Deutsche Sprachrat, składająca się z DAAD, Instytutu Goethego, IDS i GfdS zorganizowała konkurs na najpiękniejsze niemieckie słowo w skali światowej. Zainspirowani tym pomysłem postanowiliśmy ogłosić podobny konkurs o zasięgu ogólnopolskim.
Pamięć miejsca. Miejsca pamięci.
Jagniątków i inne motywy karkonoskie w literaturze
Redakcja Jan Pacholski i Natalia Południak
Genezę tego tomu, składającego się ze zbioru szkiców i rozpraw historycznoliterackich oraz niewielkiej antologii tekstów poetyckich, stanowiącej swego rodzaju uzupełnienie analiz i syntez zredagowanych przez literaturoznawców, teatrologów i historyków, można przedstawić w jednym zdaniu: oto efekt współpracy grupy miłośników Karkonoszy – pracowników kilku śląskich uczelni [...] i studentów Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego...
Słownik walencyjny polskich i niemieckich czasowników ruchu /
Wörterbuch zur Valenz polnischer und deutscher Bewegungsverben
Michał Smułczyński
Opracowaniu „Słownika walencyjnego polskich i niemieckich czasowników ruchu” przyświecały głównie względy dydaktyczne. Przeznaczony jest on przede wszystkim dla Polaków uczących się języka niemieckiego, choć mogą do niego sięgnąć także Niemcy uczący się języka polskiego. Zawarta w wydawnictwie analiza walencji syntaktycznej i semantycznej 255 polskich czasowników ruchu i ich niemieckich ekwiwalentów stanowi uzupełnienie tradycyjnych słowników polsko-niemieckich.
Aleksandra Pawlikowska
Zróżnicowanie leksykalno-semantyczne dyskursów wyznaniowych
na materiale polskich tekstów ewangelickich, katolickich i prawosławnych
W polskim społeczeństwie, z pozoru homogenicznym pod względem wyznawanej religii, istnieje wiele mniejszości, które reprezentują inne niż katolicyzm światowe odłamy chrześcijaństwa. Prawosławie uznawane jest za „największą mniejszość”, a Kościół luterański stanowi najliczniejszą i jedną z najstarszych w Polsce wspólnot protestanckich...
Bogusław Czechowicz
Z Biblią w tle.
Prace z historii kultury Europy Środkowej
Od poprzedniego zbioru moich studiów z 2008 roku (Ars lucrum nostrum. Prace z historii sztuki i kultury, Wrocław 2008) niniejszy różni się tym, że są tu wyłącznie prace wcześniej publikowane lub takie, które zostały już złożone do druku. Większość spośród nich ukazała się lub w najbliższym czasie ukaże w Republice Czeskiej, przeważnie po czesku. Ponieważ są to najczęściej konferencyjne referaty, które w tomach posesyjnych czasem musiały być poddane nie zawsze dla nich łaskawym rygorom objętościowym, prezentowane tu wersje są czasem obszerniejsze od pierwodruków...
Koncepcje prawdy w poezji i pracach historycznoliterackich
Bonifacego Miązka.
Studia i szkice
Redakcja Edward Białek, Dorota Heck i Zbigniew Trzaskowski
Z okazji osiemdziesiątych urodzin księdza profesora Bonifacego Miązka przygotowaliśmy tom, na który złożyły się prace wszechstronnie naświetlające naukowy, krytycznoliteracki oraz poetycki dorobek Jubilata. Chcielibyśmy, aby nasza książka służyła badaczom literatury emigracyjnej i poezji kapłańskiej, historykom nauki o literaturze i znawcom współczesnej kultury chrześcijańskiej, kronikarzom polonistyki zagranicznej i bibliografom gromadzącym ślady literackiej recepcji motywów biblijnych.
Marta Rogozińska
Korrekturen und Reparaturen
in der mündlichen Wissenschaftskommunikation
von L1- und L2-Sprechern
Das Ziel der Arbeit ist die Untersuchung von Textüberarbeitungsstrategien in der deutschen und der polnischen mündlichen Kommunikation im Hinblick auf Korrekturen und Reparaturen. Mit der Textüberarbeitung wird ein Prozess bezeichnet, in dem eine im Laufe der mündlichen Sprachverwendung entstehende Äußerung bzw. ein Äußerungsteil hinsichtlich der grammatischen Korrektheit (Korrektur) oder der textuellen Voraussetzungen (Reparatur) revidiert wird.
Michał Smułczyński
Jan Pacholski
Anna Majewska-Tworek
Niepłynność wypowiedzi w oficjalnej odmianie polszczyzny.
Propozycja typologii
Książka zawiera szczegółową analizę cech niepłynności, które powstają w trakcie spontanicznego mówienia. Objawy niepłynności zostały zinterpretowane z uwzględnieniem psycholingwistycznego modelu powstawania wypowiedzi ustnej oraz z całkowitym pominięciem perspektywy językoznawstwa normatywnego...
Marcin Dziedzic, Gabriela Dziedzic
Kłodzka Grupa Artystyczna
1920-1945
Książka przedstawia dzieje Kłodzkiej Grupy Artystycznej istniejącej w latach 1920-1945. Należeli do niej artyści związani z ziemią kłodzką. Kłodzka Grupa Artystyczna regularnie organizowała wystawy sztuki. Odbywały się one głównie w Kłodzku, a ponadto m.in. w Dusznikach-Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej...
Sztuka szkodzi.
Demaskacje Petera Turriniego
Redakcja Krzysztof Huszcza
Przewrotny tytuł niniejszego tomu to słowa bohatera naszych rozważań − Petera Turriniego, który w ten ironiczny sposób sformułował swój sprzeciw wobec cywilizacyjnych zmian zachodzących w jego kraju, mających bezpośredni wpływ na styl życia, a przede wszystkim na mentalność jego rodaków. (...) Według austriackiego dramatopisarza sztuka staje się niewygodna dla tych wszystkich...
Monika Zaśko-Zielińska
Listy pożegnalne.
W poszukiwaniu lingwistycznych wyznaczników autentyczności tekstu
Analiza językowa tekstu w ramach językoznawstwa sądowego wymaga jak największej wiedzy o sposobach używania języka (...). Listy pożegnalne nie są więc łatwym materiałem do analizy językowej. Utrudnienia w analizie powoduje przede wszystkim szczególny rodzaj materiału, jakim są dokumenty osobiste...
Joanna Kic-Drgas
Fremdsprachenlernen im Seniorenalter
Entwicklung und Evaluation von Lehr-
und Lernmaterialien für Senioren
Ist das Lernen im Alter möglich? Stellen moderne Senioren eine eigenständige Lernergruppe dar? Wie soll der Fremdsprachenlernprozess seniorengemäß geplant und durchgeführt werden? Die vorliegende Veröffentlichung bietet einen Überblick über den aktuellen Stand der geragogischen Forschung und stellt gleichzeitig Perspektiven des seniorenorientierten Fremdsprachenlernens dar...
Marcin Dziedzic
Kłodzkie Towarzystwo Górskie 1881-1945
Książka przedstawia dzieje Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, które działało na terenie ziemi kłodzkiej, okolic Barda, Złotego Stoku i w południowej części Wzgórz Strzelińskich. Organizacja wytyczała szlaki, organizowała wycieczki, budowała wieże widokowe i schroniska...
Dojrzałe sąsiedztwo.
Stosunki polsko-niemieckie w latach 1991-2011
Redakcja Dieter Bingen, Peter Oliver Loew,
Krzysztof Ruchniewicz i Marek Zybura
21 października 2010 r. spotkało się we Wrocławiu, z inicjatywy Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt, kilkudziesięciu polskich i niemieckich uczonych oraz obserwatorów sceny politycznej, w tym polityczni urzędnicy z Warszawy i Berlina, w celu dokonania bilansu – bilansu dwudziestu lat sąsiedztwa...
Didaktische Potenziale erproben.
Aufsätze zur Literatur- und Fremdsprachendidaktik
sowie Interviews mit Janosch, Karl-Markus Gauß und Therese Chromik
Herausgegeben von Katarzyna Nowakowska
in Verbindung mit Ewa Jarosz-Sienkiewicz und Joanna Zator-Peljan
Dieses Buch, das auf ein in der Abteilung für Literaturdidaktik am Institut für Germanische Philologie der Universität Wrocław realisiertes Projekt zurückgeht, ist einerseits als eine Sammlung von Stellungnahmen jüngerer polnischer Wissenschaftler zu theoretischen Problemen der modernen Sprach- und Literaturdidaktik, andererseits aber als eine praktische Hilfeleistung für Lehrende und Lernende konzipiert...
Carl i Gerhart Hauptmann – dzieło i modele jego odbioru
Redakcja Edward Białek, Jan Pacholski i Piotr Niemiec
W dniach 26-27 kwietnia 2012 roku w Legnicy i Szczawnie‑Zdroju odbyła się konferencja naukowa „Carl i Gerhart Hauptmann. Dzieło i modele jego odbioru” zorganizowana przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona w Legnicy, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze i Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju...
Prześnione krajobrazy historii.
Rozprawy i szkice o twórczości Petera Handkego
Redakcja Edward Białek i Krzysztof Huszcza
To, że Peter Handke, który jako jeden z niewielu intelektualistów XX i XXI wieku ma odwagę prezentować własne zdanie w kwestiach trudnych politycznie, ma wiele wspólnego ze stolicą Styrii, wiemy nie od dziś, i wie to każdy znawca jego twórczości, ale co łączy styryjską metropolię Graz i Wrocław, oraz samego Handkego ze stolicą Nadodrza, to wiedzą głównie miłośnicy teatru...
Bogusław Czechowicz
Kaplice w dawnym Księstwie Ziębickim
Książka przynosi omówienie w szerokim kontekście dziejowym, kulturowym i przestrzennym niepozornych na ogół obiektów sakralnych, które niegdyś zawładnęły krajobrazem Księstwa Ziębickiego, a dziś, często podupadłe lub całkiem utracone na skutek wandalizmu i braku opieki, znane są niekiedy jedynie z dawnych publikacji...
Zofia Chłopek
Conceptual Transfer in the Multilingual Mind:
Perceptions of the Gender of Sexless Entities
There is a lot of evidence coming from the research done with monolinguals and bi-/multilinguals that the language we use influences our mental representations of the world. The present study takes linguistic relativity as its starting point and investigates it in the context of trilingualism...
Piotr Niemiec
Das Polenbild anhand ausgewählter deutscher Printmedien im Zeitraum von 1996 bis 2000
Artur Tworek
Einführung in die deutsch-polnische
vergleichende Phonetik
Das Buch bietet die Beschreibung der deutschen und der polnischen Phonetik auf allen Realisierungsebenen...
Litteraria Lignicensis
Rozprawy i szkice o kulturze literackiej dawnej Legnicy
Redakcja Edward Białek i Piotr Niemiec
12 kwietnia 2011 roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy gościła literaturoznawców z kilku ośrodków akademickich, którzy licznie zgromadzonym studentom legnickiej uczelni i uczniom miejscowych szkół średnich przybliżyli wybrane aspekty rozwoju życia literackiego w mieście nad Kaczawą w pierwszej połowie XX wieku...
Justyna Radłowska
Dwie emigracje
Bonifacy Miązek – poeta, krytyk i historyk literatury
Książka jest próbą monograficznego ujęcia bogatego dorobku polskiego poety emigracyjnego, emerytowanego profesora polonistyki na Uniwersytecie Wiedeńskim, księdza infułata Bonifacego Miązka...
Joanna Zator-Peljan
Selbstbilder und Fremdbilder
Die Publikation von Joanna Zator-Peljan bezieht sich auf deutsch-polnische Beziehungen am Anfang des 21. Jahrhunderts. Im Hinblick auf eine Analyse der Selbst- und Fremdbilder aus polnischer und deutscher Perspektive konzentriert sich die Verfasserin auf die ausgewählten Aspekte der deutsch-polnischen Nachbarschaft...
Anioły i demony zapomnienia
Szkice o literaturze austriackiej XX i XXI wieku
Praca zbiorowa pod redakcją
Edwarda Białka i Katarzyny Nowakowskiej
Tytuł tego zbioru esejów i szkiców o literaturze austriackiej XX i XXI wieku nawiązuje do książki, która stała się bestsellerem drugiej połowy 2011 roku, i pozostanie nim zapewne jeszcze długo. Maja Haderlap, pisarka z Klagenfurtu, przedstawicielka mniejszości słoweńskiej w Karyntii, napisała powieść o zbrojnym oporze swoich pobratymców...
Edward Białek
Lauter Einschnitte
Vorlesungen zur österreichischen Literatur
Die in diesem Buch versammelten Texte sind leicht überarbeitete Versionen von Vorlesungen zur österreichischen Literatur der zweiten Hälfte des 20. Jahrhunderts, die ich in den neunziger Jahren im Institut für Germanische Philologie der Universität Wrocław vor Studierenden des fünften Semesters hielt...
Człowiek Śródeuropy
Otto Forst de Battaglia (1889–1965)
Redakcja Krzysztof Huszcza, Adolf Juzwenko i Marek Zybura
„Historia, historia literatury, krytyka literacka, publicystyka, genealogia, polityka i gospodarka, dyplomacja – wszystkie wymienione dziedziny działalności Ottona Forsta de Battaglii i tak nie scharakteryzują w wyczerpujący sposób wielostronności oraz barwności tej postaci...
Klaus Werner
Schriftsteller und Gesellschaft
Beiträge zu ,östlichen‘ deutschen Literaturen
Prof. Dr. phil. habil. Klaus Werner – 1942 in Dresden geboren, 1961–1965 Studium der Germanistik und Musikwissenschaft in Leipzig (akademische Lehrer in der Literaturwissenschaft: Hans Mayer, Walter Dietze, Klaus Schuhmann, Günter Mieth); langjährig wissenschaftlicher Mitarbeiter und Hochschullehrer an der Universität Leipzig und der Pädagogischen Hochschule Erfurt...
Texte in Bewegung setzen
Aufsätze zur Literatur- und Fremdsprachendidaktik
Herausgegeben von Edward Białek, Krzysztof Huszcza und Cezary Lipiński
Zbiór artykułów z zakresu dydaktyki literatury i języków obcych. Ich autorami są pracownicy naukowi Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego...
Ziębice – miasto św. Jerzego
Dzieje i kultura dawnej stolicy książęcej
Pod redakcją Bogusława Czechowicza
Historyk chcący wyrobić sobie jakiś pogląd na temat Ziębic uda się przede wszystkim do biblioteki, a jeśli będzie chciał wiedzę o mieście pogłębić – zajrzy do zasobów archiwalnych. Historyk sztuki, przechodząc ponad etapem rozpoznania bibliograficznego...
Laboratorium egzystencji
Recenzje teatralne studentów wrocławskiej germanistyki
Redakcja Edward Białek, Piotr Stronciwilk i Małgorzata Witkowska
Czwarty tom serii Kształcenie Teatralne, realizowanej przez nauczycieli z Uniwersytetu Wrocławskiego i XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Współpracy z Wrocławskim Teatrem Współczesnym...
„Ziarna złej tęsknoty...”
Szkice o poezji Bonifacego Miązka
Redakcja Edward Białek
Jako poeta ks. Miązek jest obecny w literaturze polskiej od lat sześćdziesiątych (debiut w „Więzi” w roku 1964), lecz po osiedleniu się w Wiedniu w roku 1965, przez długi czas właściwie był nieobecny i niezauważany przez krajową krytykę, co po części wiązało się również z politycznymi powodami jego wyjazdu i pozostania na obczyźnie...